Budowa domu na skarpie może być nieco problematyczna ze względu na ukształtowanie terenu. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie, bo wbrew pozorom ma sporo zalet. Oczywiście nie można kierować się wyłącznie walorami estetycznymi, znacznie ważniejsze będzie przeanalizowanie swoich możliwości. Budowa domu na skarpie jest nie lada wyzwaniem, trzeba mieć na uwadze szereg istotnych kwestii. Nie każdy projekt domu będzie można zrealizować na działce budowlanej znajdującej się na zboczu.
Czym jest dom na skarpie?
Wiele osób marzy o domku na skarpie, w malowniczej miejscowości, przede wszystkim górskiej. Można spodziewać się pięknej panoramy miasta. Budynek będzie oddalony od zgiełku miasta, więc osoby ceniące sobie spokój i bliskość natury docenią to rozwiązanie. Najłatwiej wstawia się oczywiście obiekt na wyrównanym terenie. W przypadku domu na skarpie trzeba liczyć się z wieloma wyboistościami. Stanowi to wobec tego dodatkowe utrudnienie dla inwestora. Jedni wybierają górską chatę, inni decydują się na klasykę w postaci domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym. Możliwości jest sporo, chociaż dominują obiekty ze dwuspadowym dachem, to nie ma problemu ze znalezieniem opcji z zadaszeniem płaskim lub nawet wielospadowym. Charakterystyczne są także duże przeszklenia, drewniane wykończenie, relatywnie niska bryła.
Na co zwracać uwagę w przypadku budowy domu na skarpie?
Jeśli ktoś decyduje się na budowę domu na skarpie, to powinien zadbać przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności należy sprawdzić jakość gruntu, czy nadaje się do zrealizowania konkretnej inwestycji. W tym celu z pomocą przychodzi profesjonalna firma, która wykona badanie geologiczne. Kolejną kwestią jest to, aby dobrać odpowiedni projekt domu. Godne polecenia są przede wszystkim budynki o układzie kaskadowym, bo ułatwi to później zaaranżowanie wnętrz. Bardzo ważne są właściwe wykonane fundamenty, dostosowane do kąta nachylenia terenu. Godnym polecenia rozwiązaniem jest przede wszystkim wybór fundamentów schodkowych.
Co jest istotne przy nieruchomości wzniesionej na skarpie?
Bryła domu na skarpie musi zostać właściwie usytuowana względem stron świata. Jeśli pomieszczenia mają być dobrze doświetlone naturalnym światłem, to wystrzegać należy się montażu okien od strony wzniesienia. Północna elewacja idealnie sprawdzi się od strony najbardziej zacienionej. Z kolei pokoje dzienne i wjazd powinny znajdować się od strony, która gwarantuje najwięcej światła naturalnego. Garaż i budynki gospodarcze również mogą być w części zacienionej. Kolejną kwestią jest osadzenie konstrukcji domu. Czasem konieczne staje się najpierw wybudowanie ściany oporowej, dotyczy to przede wszystkim zboczy z dużym kątem nachylenia. Innym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie wyrównania terenu. Oczywiście warto od razu zaznaczyć, że tego typu roboty ziemne pochłaniają sporo pieniędzy.
Inspekcja mieszkania lub domu pod okiem fachowca
Odbiory mieszkań Białystok to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które dzieli już ostatni etap do odebrania kluczy do własnych czterech kątów i wprowadzenia się do nich. Budowa domu na skarpie jest nieco bardziej problematyczna ze względu na utrudnienia związane z nierównym ukształtowaniem terenu, dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie wszystkiego. Wraz z inżynierem zdecydowanie łatwiej jest znaleźć wszystkie błędy ekipy wykończeniowo-budowlanej. Niestety lista wad może być długa, ale jeśli zostaną wpisane do protokołu odbiorczego, to nie będzie trzeba ich naprawiać na własny koszt.
W miejscowości Warszawa odbiory nieruchomości są przeprowadzane regularnie. Dotyczą one zarówno mieszkań, jak i domów, budynków z rynku pierwotnego i wtórnego. Doświadczony fachowiec zna aktualne normy, dysponuje profesjonalnym sprzętem. Pomoże w negocjacjach z deweloperem, co pojedynkę jest zwykle nie lada wyzwaniem. W zależności od wybranego pakietu, inżynier może przeprowadzić analizę podstawową lub dogłębną. Najlepszym rozwiązaniem będzie odbiór z termowizją.
Podobne tematy