Biokominki dla Twojego domu

W tym artykule poruszymy kilka ważnych tematów dotyczących biokominków: ile paliwa należy wlać, zagrożenia związane z rozlanym paliwem, koszty instalacji oraz wpływ tych urządzeń na środowisko. Omówimy również zalety kominków na etanol oraz wpływ ich produkcji na środowisko. Artykuł zawiera informacje, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję o biokominkach do Twojego domu.

Prawidłowe wlewanie paliwa do biokominka

Biokominek nie korzysta z energii elektrycznej, więc można do niego bezpiecznie dolewać paliwo bioetanolowe. Kominek nie produkuje również żadnych zanieczyszczeń, więc paliwo bioetanolowe nie będzie uwalniać toksyn do powietrza. Kominki na bioetanol stają się trendem w projektowaniu nowoczesnych kominków. Są proste w obsłudze, więc nadają się do większości nieruchomości. A ponieważ nie wykorzystują energii elektrycznej, można je zainstalować w dowolnym miejscu.

Przed użyciem biokominka upewnij się, że butelka jest wypełniona w dwóch trzecich. Podczas napełniania paliwem zachowaj bezpieczną odległość od kominka. Paliwo powinno spalić się całkowicie, ponieważ nadmiar paliwa może stanowić zagrożenie w przypadku przypadkowego przepełnienia lub przewrócenia. Prawidłowe wlewanie paliwa do biokominka zapobiegnie przelaniu lub deflagracji.

Niebezpieczeństwa związane z rozlaniem paliwa

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Environmental Science and Technology wykazało, że niebezpieczeństwa związane z rozlaniem paliwa do biokominka są większe niż większość ludzi może myśleć. Naukowcy przeprowadzili wywiady z ofiarami poparzeń i udokumentowali przypadki rozlania biopaliwa w miejscu pracy. W jednym z incydentów płonąca ciecz naraziła ludzi oddalonych o kilka metrów. Inne podobne incydenty miały miejsce w gabinetach dentystycznych, na pokazach edukacyjnych i w domu. Incydenty te doprowadziły do raportów do amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Chemicznego.

Badanie wykazało, że biokominek może spowodować poważne oparzenia, nawet jeśli jest używany prawidłowo. Jeden z ostatnich przypadków wypadku pożaru kominka na bioetanol dotyczył 28-letniego Australijczyka. Wlewał on paliwo do kominka, gdy nie zauważył tlącego się płomienia na dnie zbiornika z paliwem. Wypadek mógł być spowodowany zapłonem fazy parowej w butelce do uzupełniania paliwa.

Koszt instalacji biokominka

Koszt instalacji biokominka zależy od rodzaju, który wybierzesz i wielkości pomieszczenia. Modele stojące i stołowe wymagają niewielkiej lub żadnej instalacji, podczas gdy kominki montowane na ścianie wymagają profesjonalisty, który je zainstaluje. Model stołowy zazwyczaj kosztuje mniej niż 500 dolarów, podczas gdy kominek wpuszczany wymaga około 1500 dolarów. Koszt biokominka może być dodatkowo zwiększony, jeśli chcesz mieć niestandardowe otoczenie zbudowane wokół niego.

Jeśli chcesz zainstalować biokominek stołowy, będziesz musiał znaleźć odpowiednią płytę nośną. Upewnij się, że jest ona solidna i idealnie umieszczona, a także użyj odpowiedniego urządzenia do kontrolowania jej mocy cieplnej. Instalacja biokominka jest znacznie tańsza niż instalacja kominka gazowego i można go zainstalować w prawie każdym pomieszczeniu. Ponieważ nie ma potrzeby instalowania linii gazowej, kominki na etanol mogą być zainstalowane niemal wszędzie. Niemniej jednak, potrzebują one paliwa co jakiś czas, w przeciwieństwie do kominków gazowych.

Wpływ kominków na etanol na środowisko

Istnieje znacząca różnica pomiędzy kominkami na gaz i etanol pod względem wpływu na środowisko. Kominki na etanol produkują ciepło i wodę, a nie emitują prawie żadnych gazów cieplarnianych. Dodatkowo nie wytwarzają toksycznych spalin i nie wymagają przewodu kominowego lub wentylacyjnego. Co więcej, nie wytwarzają sadzy ani popiołu i są łatwe w utrzymaniu. I być może najlepsze ze wszystkich, są wolne od kosztów utrzymania.

Charakterystyka emisji gazów spalinowych wytwarzanych przez kominki na etanol została oceniona pod kątem wytycznych dotyczących jakości powietrza w pomieszczeniach. Poziomy dwutlenku węgla i tlenku azotu były stosunkowo bliskie tym wytycznym. Jednak badanie wykazało, że kominki na etanol uwalniają gazy denaturujące, takie jak benzen. Stężenie formaldehydu było tak wysokie, jak 0,1 ppm. Naukowcy doszli do wniosku, że kominki na etanol były głównym źródłem drobnych cząstek.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top