Budujesz dom i zastanawiasz się, jakie źródło energii będzie dla ciebie najlepsze? Wybór zależy od wielu różnych czynników, jak choćby lokalizacja domu, czy budżet, którym dysponujesz. Choć w Polsce nadal większość energii pozyskiwana jest ze spalania węgla, coraz większe uznanie zyskuje energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł. Na dachach domów pojawiają się panele fotowoltaiczne, które są doskonałym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd i zapewnienie sobie większej niezależności.
Dlaczego warto wybrać panele fotowoltaiczne?
Przed osobami, które zaczęły lub dopiero planują inwestycję, jaką jest budowa nowego domu, staje duże wyzwanie. Jedną z decyzji, którą muszą podjąć, jest wybór źródła energii. Dziś coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań. Przyczyn jest kilka. Jedną z nich jest podwyżka cen prądu i gazu – w ostatnich miesiącach Polacy doświadczyli niebywałego wzrostu kosztów za energię, czy surowce. To skłania do analizy, przemyśleń i zmiany kierunku działania. Źródła odnawialnej energii pozwalają uzyskać więcej niezależności, umożliwiają bycie samowystarczalnym.
Polacy chętnie wybierają panele fotowoltaiczne, dzięki którym znacznie zmniejszają rachunki za prąd, oszczędzają i stają się bardziej odpowiedzialni za środowisko. Sporą zaletą instalacji fotowoltaicznej jest bezawaryjność, a co za tym idzie niskie koszty utrzymania (panele nie wymagają częstej konserwacji).
Panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać użytkownicy indywidualni, ale także przedsiębiorcy. Sporym zainteresowaniem cieszy się instalacja fotowoltaiczna dla firm montowana na dachach lub bezpośrednio na gruncie.
Zalety instalacji fotowoltaicznych
Zastanawiasz się, jakie źródło energii będzie najbardziej korzystne w nowym domu? Jeśli budynek ustawiony jest w dobrze nasłonecznionym terenie, warto zainstalować na dachu panele fotowoltaiczne. Korzystanie z zielonej energii ma wiele zalet:
- pozwala na obniżenie rachunków za prąd;
- pomaga chronić środowisko;
- zwiększa wartości nieruchomości;
- panele są trwałe i niezawodne; charakteryzuje je mała awaryjność;
- okres gwarancji to 25 lat;
- inwestor ma możliwość skorzystania z programów dofinansowań lub kredytów i pożyczek na preferencyjnych warunkach.
Instalacja fotowoltaiczna – jak przygotować się do inwestycji?
Jeśli zamierzasz zainwestować w instalację fotowoltaiczną, zaplanuj ją już na etapie projektu domu. Jeżeli budynek został już oddany do użytku, skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy analizując warunki, pomogą dobrać odpowiednie panele. Planując montaż modułów na dachu, należy wciąż pod uwagę kilka czynników:
- kształt, kąt nachylenia dachu;
- nasłonecznienie terenu;
- obecność naturalnych przeszkód jak budynki, wysokie drzewa, które mogą powodować zacienienie;
- zapotrzebowanie roczne na energię elektryczną;
- możliwość skorzystania z programów dofinansowań (ogólnopolskie, regionalne), czy dokonania odliczeń podatkowych.
Dopiero analiza powyższych pozwoli rozpocząć przygotowania do inwestycji. Jednocześnie możesz zastanowić się na zakupem własnego magazynu energii lub montażu pompy ciepła. Połączenie paneli z pompą ciepła pozwala na uzyskanie całkowitej niezależności od dostawców prądu.
Z badań przeprowadzonych wśród Polaków wynika, że największym poparciem wśród odnawialnych źródeł energii cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Elektrownie słoneczne ocenione zostały jako najbardziej ekologiczne i najchętniej widziane w okolicy. Do największych zalet alternatywnych źródeł energii ankietowani zaliczyli zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz możliwość znacznej redukcji kosztów energii elektrycznej.
Jeśli szukasz źródła energii, które będzie najkorzystniejsze dla ciebie, zastanów się nad montażem paneli fotowoltaicznych. To dobry sposób na unowocześnienie swojego domu i zamanifestowanie ekologicznego podejścia.
Podobne tematy