Aby obliczyć objętość budynku, należy pomnożyć jego długość, szerokość i wysokość przez odpowiednią objętość. Metodę tę można zastosować do każdego rodzaju budynku, a także do prostopadłościanu i ostrosłupa prawidłowego. Poniżej znajduje się kilka przykładów objętości budynków i sposobów ich obliczania. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasze poprzednie artykuły: How to Measure the Volume of a Cuboid and a Regular Pyramid
Calculate the volume of a cuboid
Jeśli chcesz obliczyć objętość obiektu w kształcie prostopadłościanu, musisz najpierw zmierzyć jego długość, szerokość i wysokość. Następnie pomnożyć te liczby. Objętość prostopadłościanu jest równa iloczynowi jego wymiarów, a aby to zrobić, możesz skorzystać z poniższego wzoru. Wysokość prostopadłościanu to pionowa odległość od jego podstawy do wierzchołka.
Najłatwiejszym sposobem rozwiązania objętości prostopadłościanu jest skorzystanie z poniższego wzoru. Wzór ten jest bardzo prosty – wystarczy pomnożyć długość przez szerokość i wysokość. Możesz również znaleźć objętość prostopadłościanu za pomocą kalkulatora online. Sztuczka polega na tym, aby pamiętać, że wystarczy pomnożyć te wartości tylko jeden raz, aby poznać objętość prostopadłościanu.
Aby znaleźć objętość obiektu w kształcie prostopadłościanu, podziel jego długość przez szerokość. Szerokość i wysokość prostopadłościanu są równe jego objętości, więc objętość prostopadłościanu będzie w przybliżeniu taka sama jak jego długość i szerokość. Pamiętaj, aby zachować spójność jednostek miary. Być może będziesz musiał pomnożyć niektóre pomiary przez wielokrotności trzech, aby uzyskać dokładną liczbę.
Znajdź objętość walca
Na początek uczniowie muszą określić pole powierzchni walca w budynku. Pole podstawy walca wynosi 675 centymetrów kwadratowych, więc objętość walca wynosi około sześciuset siedemdziesięciu pięciu centymetrów sześciennych. Nazywa się to polem podstawy i można je zobaczyć w postaci koła. Korzystając z tej zależności, uczniowie mogą zwizualizować objętość jako pole przeciągnięte przez wysokość walca. Jest to również świetny sposób na przypomnienie sobie wcześniejszej wiedzy o polu powierzchni koła.
Podstawowy wzór na znalezienie objętości walca w trójkątach równobocznych lub ośmiokątach to długość x szerokość x wysokość. Sposób określania wymiarów nie ma znaczenia, dopóki wszystkie trzy są pomnożone, wynik będzie taki sam. Kiedy już zapamiętasz ten wzór, możesz go zastosować do cylindrów, graniastosłupów i innych wielokątów, aby znaleźć ich objętość.
Pola końcowe plastikowej rury o długości 96 cali wynosi 24 centymetry kwadratowe. Dlatego objętość cementowej rury drenarskiej wynosi dwieście sześćdziesiąt centymetrów sześciennych. Innymi słowy, objętość cementowej rury drenażowej jest równa promieniowi jej podstawy. W przypadku zbiornika na wodę, cylinder, który jest wypełniony w dwóch trzecich ma promień pięć i wysokość dziewięć centymetrów.
Znajdź objętość ostrosłupa prawidłowego
Ostrosłup to wielościan, który ma dwie części, podstawę i ściany. Jego objętość, zwana też polem powierzchni, to jedna trzecia wysokości x pole podstawy. Objętość ostrosłupa prawidłowego kwadratowego wynosi około 18 centymetrów sześciennych, natomiast objętość ostrosłupa trójkątnego jest mniej więcej o połowę mniejsza. Aby znaleźć objętość ostrosłupa, należy najpierw określić jego podstawę i wysokość, a następnie obliczyć jego wysokość.
Najpierw należy określić pole powierzchni i wysokość podstawy. Wysokość ostrosłupa prawidłowego jest równa polu jego podstawy. Aby wyznaczyć objętość ostrosłupa trójkątnego, podstawa ostrosłupa mierzy połowę jego wysokości. Jeśli chcesz znać wysokość, możesz skorzystać z Twierdzenia Pitagorejskiego. Pole podstawy wynosi około czterech centymetrów, a wysokość ostrosłupa około ośmiu centymetrów.
Wysokość ostrosłupa trójkątnego jest równa jednej trzeciej pola podstawy. Aby otrzymać objętość ostrosłupa, musisz znaleźć pole podstawy. Aby znaleźć wysokość, musisz użyć pola powierzchni podstawy. Gdy mamy już pole podstawy, musimy pomnożyć wysokość przez pole podstawy, aby otrzymać objętość. Jeśli wysokość jest większa niż pole powierzchni, objętość ostrosłupa trójkątnego będzie ułamkiem pola podstawy.
Podobne tematy