Panele ścienne do łazienki – jaki wzór wybrać?

Panele ścienne do łazienki nie muszą być kliniczne – możesz eksperymentować z różnego rodzaju wzorami, zachowując jednocześnie tradycyjny charakter. Te dekoracyjne panele mają wiele do zaoferowania, od wizualnej estetyki po praktyczność. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o swoich opcjach. Niezależnie od tego, czy masz nowoczesną łazienkę, staromodną, czy gdzieś pomiędzy, panele ścienne zwiększą estetykę przestrzeni i dodadzą wartość do nieruchomości.

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu dzialka.info.pl

Panele shiplap

Pierwszym pytaniem, które należy zadać, jest: jaki rodzaj shiplapu powinienem dostać do mojej łazienki? Możesz myśleć, że shiplap nie jest właściwym wyborem dla Twojej łazienki, ale to niekoniecznie jest prawda. Możesz zainstalować shiplap w określonych obszarach łazienki, takich jak nad zlewem lub nad wanną. Ale należy również pamiętać o absorpcji wilgoci. Shiplap w łazience jest podatny na wypaczenia i może nawet zostać uszkodzony przez bieżącą wodę.

Aby prawidłowo zainstalować shiplap w łazience, musisz zaznaczyć stadniny i dokonać wszystkich niezbędnych pomiarów. Następnie należy wyciąć panele na równych długościach i naprzemiennie je instalować. Jeśli zdecydujesz się na cięcie paneli, które są zbyt długie, możesz skończyć z nierównymi krawędziami i szczelinami. Poza tym, jeśli nie jesteś wykwalifikowany w pracy z drewnem, lepiej zatrudnić profesjonalistę, aby wykonać pracę.

Panele Shiplap w łazience użycza powietrza wspaniałości do przestrzeni. Ale uważaj, żeby nie przesadzić, bo przesada może wyglądać jak dramat z epoki. Połączenie klasycznych paneli ściennych w stylu Regencji z nowoczesnym pomysłem na płytki łazienkowe tworzy uderzający kontrast. Panele Shiplap w łazience są najczęściej kojarzone z domami nadmorskimi, ponieważ są znane z minimalistycznej tekstury i graficznego uroku.

Beadboard

Możesz użyć paneli ściennych beadboard w łazience, aby pokryć około dwóch trzecich powierzchni ściany. Ten projekt może być zwieńczony szyną na płyty dla dodatkowego miejsca do przechowywania. Kolor, którego używasz jest całkowicie do ciebie. Ty możesz wybierać iść z neutralnym tonem, lub ty możesz mieszać i dopasowywać cienie szary i biały tworzyć unikalnego spojrzenie. Wybór odpowiedniego tonu dla twojej łazienki będzie zależał od ogólnego decor.

Pierwszym krokiem do zainstalowania paneli ściennych beadboard w łazience jest zmierzenie obszaru, na którym chcesz je zainstalować. Jeśli twoja łazienka jest mała, wybierz kolor, który sprawia, że pokój wydaje się dłuższy. Upewnij się, że znasz wysokość sufitu, zanim zaczniesz instalować panele. Następnie przytnij panele, aby dopasować je do ściany. Podczas instalacji paneli z płyt koralikowych pamiętaj o użyciu piły do cięcia wokół rur i wylotów. Następnie należy przymocować panele beadboard do ściany za pomocą kleju budowlanego. Jeśli masz problemy z instalacją, możesz użyć gwoździarki do mocowania ich do ścian.

Przeglądy ścienne z płyt koralikowych mogą dodać unikalny wygląd do Twojej łazienki. Zainstaluj je w połowie ściany, lub na całej powierzchni ściany. Beadboard jest rodzajem boazerii, która jest dekoracyjną boazerią wykonaną z wąskich pionowych desek drewnianych. Chociaż mogą wyglądać podobnie, beadboard różni się od boazerii, która jest ogólnym terminem dla dekoracyjnych paneli. Aby dowiedzieć się więcej o zaletach beadboard, przejrzyj naszą galerię projektów łazienek, aby znaleźć idealny styl beadboard dla Twojego domu.

Płytki

Jeśli masz łazienkę z zawodzącą ścianą i chcesz ją zastąpić stylowym i trwałym rozwiązaniem, powinieneś rozważyć użycie paneli ściennych z płytek w łazience. Są one doskonałym wyborem do zastąpienia suchej zabudowy, ponieważ są łatwe w montażu i wyglądają tak samo jak płytki ceramiczne. Jednak płytka nie jest tak trwała jak prawdziwa płytka, a wilgoć w pomieszczeniu w końcu pogorszy jej powierzchnię.

Panele ścienne w łazience to dekoracyjne duże arkusze, które są przyklejane do ścian. Choć zwykle zalecana jest wersja wodoodporna, to te przeznaczone do innych obszarów łazienki już nie. Plastik wzmocniony włóknem szklanym jest lekki i niedrogi, ale łatwo się zarysowuje i z czasem blaknie. Chociaż nie jest to najbardziej atrakcyjny wybór, jest również najbardziej przystępny. Wybierz projekt, który odpowiada wystrojowi łazienki i budżetowi.

Jeśli rozważasz użycie płytki w łazience, pamiętaj, aby dokładnie przestrzegać wszystkich instrukcji. Tileboard wymaga 24 godzin do całkowitego wyschnięcia, więc upewnij się, że masz dużo czasu na ten proces. Upewnij się, że zastosowałeś stuprocentowy uszczelniacz silikonowy wokół szwów między płytami a armaturą, ponieważ użycie innego rodzaju uszczelniacza nie ochroni płyty przed wilgocią. Upewnij się, że postępujesz zgodnie ze wskazówkami producenta dotyczącymi szczeliny dylatacyjnej, w przeciwnym razie twoje panele mogą się wypaczać i pękać.

PVC

Kompozytowy materiał PVC nadaje się do tłoczenia projektu i teksturowania. Większość paneli ściennych PVC do łazienki ma około ćwierć cala grubości i są zazwyczaj instalowane na istniejących pokryć ściennych lub suchej zabudowy. Solidna powierzchnia jest mieszanką żywicy, wypełniacza i pigmentów. Są to zazwyczaj trzy-osiem cali grubości i mogą być zamawiane w długościach do 96 cali. Inną popularną opcją jest laminowana płyta MDF, pokryta winylem płyta pilśniowa średniej gęstości. Laminowany MDF ma około trzy osiem cali grubości i pióro-wpust i klika razem jak laminowane deski podłogowe.

Materiał kompozytowy PVC jest środkiem pod względem kosztów i wyglądu. Ma więcej pasujących akcesoriów, takich jak nisze na szampony, półki narożne, listwy okienne i narożne ławki. Jednak w przeciwieństwie do laminowanych paneli kompozytowych, panele ścienne PCV nie są skoordynowane kolorystycznie z innymi akcesoriami. Są one również stosunkowo łatwe w montażu. Panele ścienne PCV są dostępne w szerokiej gamie różnych wzorów. Więc czy aktualizujesz swoją łazienkę lub po prostu wymieniasz istniejące panele, znajdziesz odpowiednie panele PCV do pracy.

Jeśli chodzi o instalację, panele ścienne do łazienki są łatwe do zainstalowania bez pomocy profesjonalisty. Są one zazwyczaj dostarczane w ciężkim pudełku, więc będziesz musiał znać wymiary obszaru, który ma być pokryty. Gdy masz już wymiary, możesz użyć kleju budowlanego do przymocowania paneli, które nie są samoprzylepne. Po tym, jesteś gotowy do malowania! Jeśli wybierzesz nieprzylepne panele ścienne, upewnij się, że zainstalujesz je prawidłowo.

Akryl

Chociaż możesz kupić nową łazienkę w ciągu zaledwie jednego dnia, może się okazać, że nowa łazienka nie jest tym, czego szukałeś. Możesz być zaskoczony, aby dowiedzieć się, że możesz mieć zupełnie nową łazienkę w ciągu jednego dnia, jeśli użyjesz odpowiednich akrylowych paneli ściennych. Te panele wyglądają i czują się jak płytki i replikują tradycyjny wzór płytek łazienkowych. A najlepszą rzeczą w panelach akrylowych jest to, że są one mniej kosztowne niż inne systemy paneli ściennych.

Niestety, znalezienie akrylowych paneli ściennych do łazienki może być trudne. Być może widziałeś reklamy takich paneli, ale większość firm nie sprzedaje materiałów dla majsterkowiczów. Łatwo zrozumieć dlaczego, ponieważ akryl jest wykonany z plastiku, niektórzy ludzie mogą nie uznać go za godną modernizację swoich ścian. Ponadto, większość akcesoriów wykonanych z paneli akrylowych wygląda okropnie. A niektóre z nich mają nawet na sobie pleśń! Nie daj się zwieść brzydkiemu wyglądowi: akrylowe panele ścienne nie są tylko do kuchni!

Jeśli nie masz jeszcze swojego prysznica lub wanny wyłożonej akrylem, to brakuje Ci wielu wspaniałych opcji projektowych. Na szczęście teraz możesz zainstalować akrylową osłonę prysznica lub wannę w krótkim czasie! Kolejną zaletą akrylowej otoczki jest to, że jest ona tańsza niż ściany z płytek. Ścianki z płytek są bardziej czasochłonne i niechlujne niż akrylowe. Ponadto wymagają specjalnych narzędzi i materiałów, więc nie są idealne do uprawy roślin.

Włókno szklane

Panele ścienne do łazienki to duże, dekoracyjne arkusze przyklejane na ściany łazienki. Podczas gdy mokre panele ścienne są wodoodporne, panele stosowane w innych częściach łazienki nie są. Fiberglass-reinforced plastic (FRP) panele są lekkie i tanie, ale łatwo się rysują i tracą swój kolor z czasem. Choć są niedrogie, FRP nie jest dobrą opcją dla świadomych swojego designu właścicieli domów. Nadal jest to najtańsza opcja dla tych, którzy nie chcą wydawać dużo pieniędzy na ich przebudowę łazienki.

Inna opcja to solidna powierzchnia, popularny materiał na blaty kuchenne. Panele wykonane z solid surface mogą imitować różne materiały, takie jak kamień lub płytki subway. Zakres cen dla paneli solid surface jest szeroki. Panele te są porównywalne do włókna szklanego i PVC. Nie są one odporne na ciepło i mogą łatwo się zarysować. Jeśli martwisz się o scuffing w górę ścian łazienki, wybierz inny materiał dla swojej łazienki.

Fiberglass jest lekkim materiałem, który dobrze opiera się wilgoci i uderzeniom. Fiberglass ma lepszą odporność na uderzenia niż drewno i stal. Nie będzie korodować, gnić ani rdzewieć. To sprawia, że jest to świetny wybór dla ścian prysznicowych i innych mokrych obszarów. Jakie są więc zalety stosowania paneli FRP na panele ścienne w łazience? Jest to najmniej kosztowna opcja, ale nadal bardzo trwała i odporna na wodę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top