Przeszklony taras – jak zabudować?

Jeśli jesteś zainteresowany budową przeszklonego tarasu, to trafiłeś we właściwe miejsce. Tutaj opowiemy o zaletach przeszkleń z poliwęglanu, profili aluminiowych i szkła piaskowanego. Dzięki temu Twój taras będzie wyglądał jak najlepiej, będzie zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny. Omówimy również, jak rozmieścić meble, aby zapewnić nieprzerwaną linię wzroku.

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym womagkuchnie.pl

Werandy bezramowe

Werandy bezramowe na przeszklonym tarasie są idealne na cieplejsze pory roku, ponieważ szkło w panelach zapewnia doskonałą widoczność i przegląd. Okna montuje się w podanej poniżej kolejności: dół, środek i góra. Pomaga to w izolacji dźwiękowej, izolacji cieplnej i przenikaniu wilgoci. Niemniej jednak, bezramowe werandy nie są odpowiednie dla wszystkich klimatów. Dlatego wymagane jest staranne planowanie. Przeczytaj uważnie następujące wskazówki.

W celu stworzenia idealnej atmosfery dla relaksu i rozrywki, weranda musi uzupełniać ogólny projekt domu. Nie może się zbytnio różnić od reszty kompozycji. Wiele werand jest zaprojektowanych jako salony i ozdobionych roślinami oraz przytulnymi kominkami. W stylu loftowym można zdecydować się na aluminiowe przeszklenia i ceglane dekoracje. Jeśli jednak chcesz uzyskać rustykalny wygląd, zdecyduj się na drewnianą werandę.

Jeśli zdecydujesz się na przeszklenia bez ram, upewnij się, że ściany nie są przymocowane do głównej konstrukcji. Aby stworzyć atrakcyjny wygląd, powinny one znajdować się na północnej lub wschodniej stronie domu. Aby uzyskać optymalne widoki, wybierz taras skierowany na północ lub wschód. Budując swój nowy taras, dokładnie przeanalizuj wszystkie możliwości i podejmij świadomą decyzję. Powinieneś wiedzieć, że bezramowe przeszklenia nie są przyjazne dla budżetu.

Przeszklenia z poliwęglanu

Kiedy chcesz dodać do swojego tarasu szklaną taflę, doskonałym wyborem mogą być płyty poliwęglanowe. Materiały te są lekkie i praktycznie nietłukące, a przy tym bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych i promieni UV. Nie mają też tendencji do żółknięcia z upływem czasu. W przeciwieństwie do szkła, poliwęglan może być wspierany przez lekkie aluminium, drewno lub stal. Instalacja paneli poliwęglanowych nie jest trudnym zadaniem.

Patio lub taras może zapewnić naturalne światło i poczucie przestrzeni. Poliwęglan jest niezwykle mocnym i lekkim materiałem, który można przyciąć do niemal każdego kształtu i rozmiaru. Jest również niezwykle elastyczny, co oznacza, że można go formować i zakrzywiać, aby pasował do każdego projektu. Dzięki swojej wytrzymałości i lekkości, szyby z poliwęglanu są bezpieczne i spełniają wszystkie normy dotyczące okien, świetlików i bezpieczeństwa. Jedyną wadą poliwęglanu jest jego stosunkowo wysoki koszt.

Jednakże poliwęglanowe płyty dachowe mają wiele zalet. Nie tylko są trwałe i lekkie, ale także zapewniają doskonałą izolację termiczną i niższe wartości współczynnika u niż szkło. Oznacza to, że przestrzeń pod Twoim tarasem pozostanie cieplejsza w zimie i chłodniejsza w lecie. Jest to jeden z powodów, dla których miliony właścicieli domów wybierają dachy z poliwęglanu zamiast szkła, i nie są oni w tym odosobnieni. W przeciwieństwie do szkła, poliwęglan jest praktycznie nietłukący, co czyni go bezpieczniejszym i bardziej elastycznym w pracy. Szczególnie podczas pracy z wysokości, poliwęglan jest łatwiejszy w obsłudze.

Profil aluminiowy

Jeśli zdecydowałeś się dodać przeszklony taras do swojego mieszkania, jest kilka rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jaki rodzaj przeszklonego tarasu chcesz mieć. Chociaż taras z ramą może być najbardziej popularnym rodzajem balkonu, istnieją również inne rodzaje. Jeśli nie chcesz umieścić fundamentu w swoim balkonie, zawsze możesz zdecydować się na zimne przeszklenia zamiast tego. Tego typu przeszklenia są bardziej przystępne niż inne materiały, a ich montaż jest łatwy dla każdego. Ponadto przeszklony taras z profilem aluminiowym zapewni piękny wygląd i da Ci duże poczucie komfortu, gdy będziesz na tarasie. Ponadto, ponieważ profil aluminiowy jest lekki, nie będziesz musiał się martwić o wstawianie jakichkolwiek okuć.

Główną zaletą profilu aluminiowego jest jego wytrzymałość. Temperatura na tarasie jest wyższa niż na ulicy przez cały rok, więc ten materiał chroni Twoje przedmioty wewnątrz przed ekstremalnymi temperaturami. Dodatkowo sprawia, że ściany Twojego domu są mocniejsze i uniemożliwiają osobom postronnym wejście do domu. Wreszcie, profil aluminiowy nie będzie się utleniał, co czyni go doskonałym wyborem dla przeszklonych tarasów. Powłoka polimerowa jest również świetną cechą tego materiału, ponieważ jest odporna na promienie ultrafioletowe i zachowuje swoje właściwości funkcjonalne.

Szklenie piaskowane

Gdy remontujesz swój taras, możesz pomyśleć o zainstalowaniu szkła piaskowanego. Ten wyjątkowy proces szklenia ma wiele zalet. Pozwala tworzyć piękne wzory na przezroczystym szkle, jednocześnie dodając tarasowi dekoracyjnego charakteru. Możesz nawet zlecić instalację tego typu oszklenia w swoich oknach i drzwiach. Ten rodzaj oszklenia jest często stosowany na tarasach, balkonach i innych obszarach domu, gdzie chciałbyś stworzyć unikalną estetykę.

Inną zaletą szkła piaskowanego jest jego wszechstronność. Ponieważ jest ono podatne na odciski palców, trzeba o nie szczególnie dbać. Szkło piaskowane nadaje się również do lokali użytkowych. Jeśli wolisz, aby Twój taras był jak najbardziej prywatny, możesz zdecydować się na gotowe folie okienne. Folie te można łatwo nakleić na szybę. Są one tymczasowym i opłacalnym rozwiązaniem dla tych, którzy często zmieniają domy lub chcą wykorzystać szklany taras do organizacji przyjęć.

Zalety piaskowanego szkła na tarasy są nieskończone. Teksturowana powierzchnia nadaje tarasowi elegancki wygląd, zapewniając jednocześnie zwiększone bezpieczeństwo. Zapewnia również lepszą odporność na poślizg niż standardowe szkło. Szkło piaskowane osiągnęło średnią wartość PTV (Pendulum Test Value) wynoszącą 50, która jest uważana za idealną wartość dla tarasu. Czwarty świetlik w tym projekcie został zaprojektowany z wykończeniem falistym.

Drzwi jednoskrzydłowe

Tradycyjny wygląd okien skrzydłowych pozostaje popularny od wielu lat, a drzwi jednoskrzydłowe do przeszklonych tarasów nie są wyjątkiem. Umożliwiają one naturalną wentylację bez uszczerbku dla bezpieczeństwa i są wyposażone w ograniczniki wysokości, które zapobiegają otwieraniu się okien skrzydłowych i powodowaniu obrażeń. Inne cechy okien skrzydłowych obejmują termicznie kontrolowane szyby ThermaBond Plus(r) i zamki skrzydłowe SecurSweep(tm) ze specjalnym zatrzaskiem bezpieczeństwa.

Kluczem do przywrócenia okien jednoskrzydłowych jest zapewnienie ich dobrej konserwacji. Brak regularnej konserwacji może spowodować utratę kitów na szybach lub gnicie u podstawy ramy. Niezależnie od tego, czy okna sash są stare, czy nowo oszklone, właściwa konserwacja zapewni im trwałość na dziesiątki lat. Można zacząć od usunięcia listwy przyszybowej z dolnego skrzydła. Po jego usunięciu należy otworzyć kieszeń skrzydła, aby uzyskać dostęp do ciężarków, które znajdują się pod powierzchnią przeszkloną. Następnie można wyregulować ciężarki w ramach okiennych, aby zrównoważyć skrzydło. Do wymiany sznurka w skrzydle potrzebna będzie ołowiana „myszka” i sznurek.

Przy zakupie okien jednoskrzydłowych do przeszklonych tarasów należy zwrócić uwagę na oceny STC (Sound Transmission Class). Te wskazują, jak dobrze okno lub drzwi wykonuje, jeśli chodzi o blokowanie hałasu. Ocena STC na poziomie 10 jest dobrym wyborem dla okna, podczas gdy ocena 25 decybeli znacznie zmniejszy hałas na zewnątrz o dwa i pół razy lub więcej. Wybór odpowiedniego typu dla Twojego domu będzie zależał od budżetu, estetyki i pożądanej efektywności energetycznej.

Świetliki dachowe typu „walk-on”

Świetliki dachowe typu „walk-on” to szklane konstrukcje, które pozwalają na przejście bezpośrednio do nich. Takie świetliki są szczególnie przydatne na tarasach i dachach i mogą zmaksymalizować dostęp światła dziennego do domów i firm. Są one produkowane z wytrzymałego szkła, dzięki czemu mogą wytrzymać ciężar przechodzących po nich osób. W przypadku miejsc o dużym natężeniu ruchu pieszych, warto wybrać świetlik typu walk-on o właściwościach antypoślizgowych.

Szukając świetlika typu walk-on na przeszklony taras, należy upewnić się, że jest on w stanie wytrzymać ciężar osób. Świetliki typu walk-on są bezpieczniejsze w użytkowaniu niż zwykłe świetliki i nie odciągają uwagi od przestrzeni nad nimi. Wysokiej jakości świetlik typu walk-on jest nie tylko funkcjonalny, ale i designerski, co czyni go świetną inwestycją w przypadku przeszklonych tarasów.

Na tarasach o podwyższonych krawędziach można zainstalować szybę typu walk-on z podwyższoną krawędzią o długości 150 mm. Ułatwi to chodzenie w górę i w dół, a także zapobiegnie przeciekaniu wody w dół. Aby zabezpieczyć pokrycie dachowe i zapobiec zamoczeniu szyby, można zamontować na ramie specjalny profil EPDM. Jeśli taras jest dachem płaskim, należy zainstalować na nim małą rynnę 6 mm, która będzie odprowadzać wodę.

Dostępnych jest kilka różnych typów świetlików dachowych typu walk-on. Neo Advance Skywalk(r)+ to najwyższej klasy świetlik typu walk-on dostępny na rynku. Pasażery są łatwe w montażu i nie wymagają dużej wiedzy technicznej. Przed montażem świetlika instaluje się podstawę pod krawężnik. Gdy podstawa krawężnika jest już na miejscu, świetlik jest umieszczany na podstawie. Następnie wokół świetlika instalowane są materiały podłogowe, aby zapewnić, że będzie on leżał na równi z podłogą.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top