Impregnat do betonu – czym są?

Wybierając impregnat do betonu, należy rozważyć jego przeznaczenie i rodzaj aplikacji, do której jest przeznaczony. W tym artykule omówimy opcje akrylowe, wodne i penetrujące oraz porozmawiamy o różnicach między tymi typami produktów. Dowiesz się również więcej o ich niskiej zawartości VOC (lotnych związków organicznych).

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z samremontujeszmieszkanie.pl

Na bazie wody

Po zastosowaniu na betonie, impregnaty na bazie wody zapewniają doskonałą ochronę i trwałość. Działają poprzez penetrację powierzchni, tworząc warstwę ochronną, która opiera się przenikaniu oleju, wody i brudu. Nadają się również do powierzchni o dużej chłonności. Impregnat jest przyjazny dla środowiska, co jest ważną kwestią przy wyborze odpowiedniego produktu dla Twojego projektu betonowego. Powinieneś odświeżyć impregnat w miarę potrzeby.

Przed zastosowaniem impregnatów na bazie wody do powierzchni, upewnij się, że obszar jest czysty i wolny od wszelkich powłok powierzchniowych lub plam. Należy użyć aplikatora z wełny jagnięcej, aby zastosować impregnat i upewnić się, że wytarł go wodą po zakończeniu. Następnie upewnij się, że powierzchnia jest wolna od materiałów plamiących przez co najmniej 72 godziny.

Innym popularnym impregnatem na bazie wody jest Aqua Pro. Produkt posiada zaawansowany protektor fluoropolimerowy, który zapobiega powstawaniu na powierzchni plam zarówno wodnych jak i olejowych. Aqua Pro to doskonała opcja do uszczelniania trawertynu, wapienia, fug i płytek. Jego formuła jest nieżółknąca, więc nie wpływa na wygląd kamiennej powierzchni. A ponieważ jest oddychający, nie wpływa na prawidłowe utwardzenie nowej fugi.

Uszczelniacze rozpuszczalnikowe z kolei bardziej przyciemniają powierzchnię betonu niż wodne. Polecane są do efektów dekoracyjnych oraz do niebarwionego szarego betonu. Everclear Vox firmy Euclid Chemical jest idealny do każdego zastosowania. Przyciemnia beton bez nadawania mu pełnego mokrego wyglądu. I w przeciwieństwie do uszczelniaczy rozpuszczalnikowych, uszczelniacze wodne nie powodują nieprzyjemnego zapachu.

Akryl

Wybierając impregnat akrylowy, możesz wybierać spośród dwóch głównych opcji. Pierwsza z nich jest wodorozcieńczalna i jest najbardziej odpowiednia do zastosowań zewnętrznych. Nadaje się do powierzchni teksturowanych i szlifowanych, zapewnia doskonałą ochronę przed wodą i olejem. Nie zawiera rozpuszczalników i jest odporny na promieniowanie UV, co czyni go doskonałym wyborem dla obszarów publicznych. Oba produkty zapewniają podobny okres trwałości i właściwości adhezyjne.

Jak dla uszczelniaczy akrylowych, istnieją dwa główne typy dostępne: na bazie wody i rozpuszczalnika. Akryle na bazie wody mają tendencję do lepszego przylegania do powierzchni betonowych, ale są mniej skuteczne w zwiększaniu koloru. Akryle na bazie wody mogą być stosowane łatwo, ale niskie odmiany ciał stałych wymagają wielu warstw, aby całkowicie uszczelnić beton. Podczas gdy akryle na bazie wody mogą być stosowane bez uszczelniacza, akryle na bazie rozpuszczalnika wymagają więcej cierpliwości. Wykonawcy wolą akryle o wysokiej zawartości części stałych, aby uszczelnić powierzchnie betonowe.

Eksperymentatory na bazie wody mają tendencję do bycia mniej kosztownymi niż opcje oparte na rozpuszczalniku. Są one również na bazie wody i nadają się zarówno do powierzchni kamiennych, jak i betonowych. Impregnat na bazie wody odpycha tylko wodę, a hydrofobowy odpycha obie. Ten ostatni ma tendencję do bycia droższym, ale może zapewnić lepszą ochronę przed plamami. Impregnaty rozpuszczalne są często preferowane do miejsc o dużym natężeniu ruchu lub do zastosowań zewnętrznych. Są one również odporne na promieniowanie UV, co czyni je doskonałym wyborem dla zastosowań zewnętrznych lub twardych płyt.

Akryle na bazie wody są zazwyczaj najtańsze wśród wszystkich powłok nawierzchniowych i są szeroko stosowane do patio, kostki brukowej i podłóg betonowych. Ogólnie rzecz biorąc, trwają one dłużej niż te oparte na rozpuszczalnikach. Są jednak bardziej podatne na blaknięcie i zamarzanie niż akryle na bazie rozpuszczalnika. Nie są jednak tak łatwe do usunięcia jak te na bazie wody. Są oddychające i nie wymagają częstego ponownego nakładania.

Penetrujące

Czy szukasz trwałej powłoki na swoich betonowych podłogach, czy chcesz zapobiec przesiąkaniu wody, Impregnat Penetrujący jest odpowiedzią. Jest to niewidzialna bariera, która tworzy się, aby oprzeć się wodzie, plamom i promieniom UV. Ten uszczelniacz zapewnia zaawansowaną ochronę przed poślizgiem i może być stosowany zarówno do powierzchni wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Posiada 20-letnią gwarancję.

Po zastosowaniu, ten impregnat powierzchniowy tworzy warstwę ochronną na twoich betonowych podłogach lub murze. Bariera ta zmniejsza wchłanianie wilgoci i pomaga zapobiegać plamom i rozwojowi pleśni. Pentra-Pel jest ekologicznym, dwuskładnikowym uszczelniaczem penetrującym. Może być stosowany na betonie, murze, kamieniu i płytkach.

Innym rodzajem impregnatu penetrującego jest Siloxane. Produkt ten jest pochodną rodziny silanów i penetruje powierzchnie cementowe tworząc usieciowane membrany z żywicy silikonowej. Siloksany mają najmniejszą reaktywność chemiczną spośród wszystkich uszczelniaczy penetrujących. Mogą być modyfikowane innym typem siloksanu, aby uzyskać bardziej efektywny uszczelniacz. Wynik jest mieszaniną dużych cząsteczek siloksanu z niewielką penetracją. Chociaż ma mniejsze pokrycie niż tradycyjne uszczelniacze penetrujące, siloksan jest bardziej skuteczny w zapewnieniu głębszej penetracji.

Innym rodzajem uszczelniacza penetrującego jest PS101 Siliconate Multi-Surface (Smooth) WB Penetrating Sealer. Jest on stosowany do podłóg betonowych, aby zapobiec wyciekowi wilgoci pod farbą. Podczas gdy penetrujące uszczelniacze nie pozostawiają widocznej warstwy, ale zapewniają niewidzialną barierę, aby zapobiec penetracji wody i zapobiec pękaniu i wykruszaniu. Uszczelniacz penetrujący chroni również przed plamami oleju i pyleniem.

Low-VOC

W przeciwieństwie do tradycyjnych uszczelniaczy, impregnaty do betonu Low-VOC nie zawierają żadnych lotnych związków organicznych (VOC). Ten rodzaj płynu jest specjalnie opracowany, aby odpychać wodę i olej, i zapewnia wysoki połysk wykończenia. Ten rodzaj uszczelniacza spełnia niskie wymagania VOC w kilku stanach. Oferuje on również 200-300 procent więcej czasu pracy niż konwencjonalne uszczelniacze. Poniżej wymieniono niektóre z głównych zalet impregnatów betonowych Low-VOC.

VOCs to związki na bazie węgla, które są uwalniane do powietrza z różnych źródeł. Substancje te mogą szkodzić środowisku i ozonowi. Dlatego wybór impregnatu do betonu o niskiej zawartości LZO jest dobrym pomysłem. Oprócz ochrony środowiska, VOCs również zmniejszyć lepkość uszczelniaczy betonu. Przy niewłaściwym użyciu LZO mogą powodować raka i alergie u ludzi.

Glaze 'N Seal Concrete and Masonry Impregnator to najwyższej jakości, wodny impregnat do betonu. Jego formuła o niskiej zawartości LZO na bazie wody zapewnia doskonałą ochronę przed plamami, kwasem i wykwitami. Jego głęboko wiążąca formuła jest odporna na wodę i tłuszcz i jest zgodna z LEED. Jego formuła o niskiej zawartości LZO chroni porowate powierzchnie, nie zmieniając ich wyglądu.

Przed zastosowaniem impregnatu do betonu o niskiej zawartości LZO sprawdź, czy metoda aplikacji jest właściwa. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek uszczelniacza upewnij się, że powierzchnia betonu jest czysta, sucha i wolna od wszelkich materiałów barwiących. Nałóż uszczelniacz za pomocą aplikatora z wełny jagnięcej i odczekaj jedną godzinę przed czyszczeniem lub fugowaniem. Następnie wytrzyj powierzchnię, aby zapobiec wszelkim pozostałościom. Jeśli nie jesteś pewien, czy uszczelniacz był skuteczny, możesz wykonać okresowe testy.

Invisi-Guard

Invisi-Guard to impregnat na bazie wody, który zapewnia taki sam poziom ochrony jak produkty na bazie oleju, ale ma krótszy czas utwardzania. W przeciwieństwie do produktów na bazie oleju, nie wpłynie na wygląd betonu po wyschnięciu, a nawet wykaże odrzucenie na niezainstalowanej próbce. Jednak żywotność uszczelniacza zależy od takich czynników jak ruch, rodzaj podłoża i ekstremalne czyszczenie. Szczeliwo musi być okresowo testowane, aby upewnić się, że nie zostało naruszone przez absorpcję wody.

System impregnacji betonu Invisi-Guard jest łatwy do zastosowania i utrzymania. Może być stosowany zarówno na mokro, jak i na sucho. W przeciwieństwie do jan-san „wosk,” produkt ten jest półtrwały i jest przeznaczony do wsiąkania w beton, pozostawiając tylko cienką warstwę ochronną na górze. Z tego powodu nie zaleca się stosowania wielu warstw, aby stworzyć grube wykończenie.

Invisi-Guard jest premierą impregnującego uszczelniacza na bazie wody, zapewniającego doskonałą odporność na plamy. W przeciwieństwie do uszczelniaczy na bazie oleju, posiada również ultra niski zapach. Jest również kompatybilny z porowatych powierzchni, w tym cegły i stiuku. Jest to produkt przyjazny dla środowiska, który spełnia wszystkie normy SoCal A.Q.M.D. Zatwierdzony przez SoCal, Invisi-Guard zdobył swoją reputację jako uszczelniacz z wyboru.

Armor

Jeśli chodzi o ochronę zewnętrznego bruku budynku, Armor ma bardzo silne osiągnięcia. Chociaż produkt może nie być idealny w każdej sytuacji, produkt trzyma się bardzo dobrze w normalnych warunkach. Jedną z rzeczy, które zabijają Armor jest chemikalia na bazie amonu, które są używane w deicerów na szeroką skalę. W przeciwieństwie do tego, formuła Armor nie reaguje dobrze z chemikaliami na bazie Amonu, dlatego najlepiej jest używać chlorków sodu, potasu i magnezu.

Dla najlepszych rezultatów, beton & impregnat murarski powinien być stosowany na powierzchniach betonowych lub murowanych w temperaturze od pięćdziesięciu do dziewięćdziesięciu stopni Fahrenheita. Powinien być stosowany przy użyciu aplikatora wełny jagnięcej z czystą, suchą powierzchnią. W zależności od produktu, jeden galon Concrete & Masonry Impregnator powinien uszczelnić od trzystu do sześciuset stóp kwadratowych. Jeśli zastosujesz produkt niewłaściwie, może skończyć się podwojeniem kosztów pracy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top