Odwodnienie fundamentu – jak wykonać?

Co to jest drenaż fundamentu? Jaki jest jego cel? Co można zrobić, aby go poprawić? Ogólnie rzecz biorąc, system odwadniający będzie biegł do światła dziennego lub do obszaru terenu, gdzie woda jest odprowadzana. Jednak układ i lokalizacja systemów drenażowych zależy od śladu fundamentu i spadku terenu. W tym artykule omówimy różne metody drenażu fundamentów, w tym drenaż francuski i geowłókniny.

Drenaż wokół fundamentu betonowego lub murowanego

Drenaż wokół fundamentu domu betonowego lub murowanego musi być zatwierdzony przez kodeks budowlany, zamykać pomieszczenia mieszkalne poniżej poziomu i odprowadzać wodę mechanicznie lub grawitacyjnie do zatwierdzonego systemu drenażowego. Drenaż wokół fundamentu betonowego lub murowanego wymaga drenażu żwirowego lub z kruszonego kamienia, który rozciąga się na co najmniej 6 cali nad górną częścią stopy, jest pokryty zatwierdzoną membraną filtracyjną i obejmuje otwarte połączenia.

Skuteczne systemy odwadniające są zaprojektowane tak, aby zapobiec gromadzeniu się nadmiaru wody wokół fundamentu, co może powodować osiadanie i zniechęcać do rozmnażania komarów. Zmniejszają one również ryzyko erozji gleby poprzez zwiększenie gęstości gleby podpowierzchniowej. Skuteczne odprowadzanie wody usuwa toksyny z wód powierzchniowych. Stagnująca woda może również utopić życie roślinne i stworzyć warunki przypominające bagno. Tak więc skuteczne systemy odwadniające są niezbędne do zapobiegania szkodom wodnym w Twoim domu. Aby uzyskać pełny obraz korzyści płynących z drenażu fundamentów, skonsultuj się z profesjonalistą.

Przesączanie wody jest częstym problemem dla właścicieli domów i może powodować przecieki płytowe, zachęcać do rozwoju pleśni i erozji otaczającej ziemi. Aby zapobiec tym problemom, systemy drenażu fundamentów są zainstalowane na zewnętrznej stronie ściany fundamentowej. Te systemy odwadniające są wykonane z perforowanych rur, które przechwytują nadmiar wody. Woda odprowadzana z rury odwadniającej jest następnie kierowana do kanalizacji deszczowej. Metoda ta może być również stosowana w budynkach mieszkalnych i komercyjnych.

Prawidłowy drenaż jest również krytyczny dla właścicieli domów, którzy mają prefabrykowane betonowe ściany fundamentowe. Oznacza to, że system odwadniający musi być zainstalowany co najmniej jedną stopę od ściany, aby zapobiec stagnacji wody. Po zainstalowaniu drenażu, właściciele domów muszą wymienić wszelkie elementy krajobrazu znajdujące się w pobliżu drenażu. Perforowana rura wymaga więcej pracy niż standardowy system odwadniający. Ponadto, rura odwadniająca musi być połączona z solidną instalacją rurową, tak aby odprowadzała wodę z dala od fundamentu.

Drenaż francuski

Drenaż francuski jest rodzajem systemu odwadniającego, który przekierowuje wodę powierzchniową z dala od fundamentu budynku. Perforowana plastikowa rura o średnicy czterech cali może być umieszczona na ziemi przy stopach fundamentu. Rura ta może być podłączona do stałej rury, która spada od światła dziennego. Rura wzdłuż fundamentu jest następnie zasypywana czystym, pokruszonym kamieniem. Następnie fundament jest zasypywany 2-4 calami wierzchniej warstwy gleby dla trawnika.

Przed wykopaniem rowu dla francuskiego drenażu ważne jest, aby zadzwonić na infolinię „Call Before You Dig” i zgłosić wszelkie podziemne linie użytkowe, które mogą zakłócić instalację francuskiego drenażu. Należy również ocenić obszary podwórka, które są podatne na zalanie. Określ, gdzie drenaż powinien płynąć z domu i ogólny kierunek wody. Po ustaleniu tego, wykopać rów na głębokości dwóch stóp lub więcej.

Zależnie od objętości wody, która może być generowana, można rozszerzyć lub zmniejszyć francuski drenaż. Można również zdecydować się na zainstalowanie dwóch lub trzech podziemnych rur spustowych, które zapewnią redundancję. Posiadanie wielu podziemnych rur spustowych jest ważne, ponieważ zapobiega przepełnieniu i zatkaniu. Jeśli masz wyższą wysokość gruntu lub nachylenie, twój system odwadniający może nie być odpowiedni dla ilości wody, która jest przemieszczona.

Francuski drenaż jest alternatywą dla kanalizacji burzowej lub otwartych rowów. System odwadniający jest przeznaczony do przekierowania wód gruntowych z dala od budynku. Francuskie dreny są najlepiej stosowane w glebach, które podlegają częstemu nasyceniu. Dreny powierzchniowe są stosowane do dużych ilości wody w krótkim okresie czasu. Są one często umieszczane na dole pochyłych powierzchni, takich jak podjazdy i trawniki. Można również zainstalować dreny francuskie wokół fundamentu domu, jeśli grozi mu przesycenie.

Geowłókniny drenażu stopowego

Poza ułożeniem wodoodpornej membrany na szczycie fundamentu, systemy drenażowe powinny również zmniejszyć ciśnienie wody wlewanej na ściany oporowe i fundament. Czasami nazywane drenażami stóp, systemy te obejmują pojedynczy stopniowany metal nad geowłókniną i perforowane rury drenażowe. Pomagają one utrzymać wodę i glebę z budowania w porach rur i zatykania ich. W tym celu dostępnych jest kilka rodzajów systemów odwadniających.

Geotekstylia są przepuszczalnymi, elastycznymi materiałami używanymi do oddzielania gleby i ochrony systemu odwadniania fundamentu. Materiały te chronią również rury perforowane przed zatkaniem. Różne rodzaje mediów zasypowych są wykorzystywane do różnych scenariuszy, w tym żwiru, kamienia groszkowego i wypłukanej gleby. Superior Construction dostarcza i instaluje geowłókniny, jak również żwir i inne materiały zasypowe. Po zainstalowaniu systemu odwadniającego, budynek może być pokryty tkaniną geotekstylną.

Geotekstylia są dostępne w trzech głównych typach. Najczęstszym z nich jest geowłóknina tkana. Te geowłókniny są wykonane z ciasno zwiniętych materiałów. Ten rodzaj materiału pozwala wodzie przepływać bez zatykania. Jest również odporny na cząstki obce i przedłuża żywotność nawierzchni. Jednak geowłókniny nie są najlepszym rozwiązaniem dla drenażu. Geowłókniny są idealne do stosowania w architekturze krajobrazu i do filtrowania wody.

Przed ułożeniem geowłókniny footing drain, ważne jest, aby sprawdzić stan odwodnienia gleby. Drenaż stóp jest najbardziej efektywny, jeśli jest ułożony wzdłuż stopy. Dzięki temu woda z podnoszącego się poziomu wód gruntowych będzie mogła szybciej dostać się do rury. Zwisający system drenażowy może powodować problemy z erozją, jeśli nie jest prawidłowo zainstalowany. Z tego powodu zaleca się instalowanie drenaży obwodowych.

Clay foundation drain cap

Czy budujesz nowy dom, czy też remontujesz istniejący, istnieje wiele korzyści z zainstalowania glinianej czapki drenażu fundamentowego. Ten rodzaj rury spustowej pomaga utrzymać suchy grunt pod domem i zmniejsza ilość gleby, która dostaje się do rur. Perforacje w rurze spustowej są zwykle zlokalizowane „w górę”, aby zapobiec zatykaniu się gleby. To również zapobiega przenikaniu wody przez rury, ponieważ musi iść w górę.

Jeśli masz do czynienia z problemem wody w piwnicy, właściwe stopniowanie może pomóc złagodzić wpływ gleby gliniastej na fundamenty domu. Stopień wykończenia powinien odchylać się od fundamentu domu w tempie pół cala na stopę. Następnie, jeśli to konieczne, można zainstalować dwa do czterech cali czapkę z materiału silty clay, aby utrzymać wodę z przenikania przez backfill.

Przeciekające problemy w piwnicy są kolejnym znakiem wadliwej miski gliny. Niezależnie od wielkości, pęknięcia i pęknięcia linii włosów w ścianach piwnicy są wskaźnikami większych problemów z fundamentem. Każde pęknięcie o dowolnym rozmiarze przyczyni się do poważnego zalania w piwnicy. Jeśli znajdziesz pęknięcie włoskowate, zadzwoń do eksperta od naprawy fundamentów, aby naprawić problem, zanim się pogorszy. Jeśli nie jesteś świadomy pęknięć, możesz nie być w stanie wykryć ich na własną rękę.

Ensure drain isn’t leaking

Przed rozpoczęciem procesu osuszania fundamentu domu, musisz upewnić się, że drenaż nie jest nieszczelny. Nieszczelny drenaż może powodować wiele problemów. Na szczęście można przywrócić swój system odwadniający za pomocą prostych napraw. Możesz być w stanie naprawić sekcję drenażu lub wymienić go po jednej stronie, lub może trzeba wymienić cały system odwadniający. Tak czy inaczej, należy upewnić się, że zatrudniasz profesjonalistę do wykonania pracy.

Zainstaluj perforowaną rurę drenażową wokół fundamentu. Upewnij się, że jest to co najmniej 6 cali nad fundamentem. Po zainstalowaniu rury spustowej, zainstaluj wokół niej skarpetę z tkaniny filtracyjnej, aby utrzymać ją przed wyciekiem. Wreszcie, zainstalować złożony system odwadniający za pomocą zatwierdzonego kodu drenażu. Po zainstalowaniu, system odwadniający będzie w stanie zabrać wodę z dala od fundamentu.

Instalacja francuskiego drenażu na fundamencie jest doskonałym sposobem, aby zapobiec wyciekom fundamentów i utrzymać swój fundament w tip-top shape. Podczas instalacji francuskiego drenażu, należy pamiętać, że ten drenaż jest drogi – może kosztować w górę 24 000 dolarów, aby zainstalować. Koszt naprawy wycieku fundamentowego będzie znacznie więcej. Podobnie, sprawdź drenaż stóp dla pęknięć i zatkania.

Innym sposobem identyfikacji nieszczelnego drenażu jest sprawdzenie wilgoci i pleśni. Wyciekające dreny mogą powodować wiele problemów. Możesz spowodować rozległe szkody przez nie złapanie problemu w czasie. Szukając oznak wycieku, będziesz w stanie uniknąć kosztownych problemów, które mogą się pojawić. Oprócz wilgoci, pleśń i osiadanie mogą być również oznakami nieszczelnego fundamentu. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, być może nadszedł czas, aby wezwać profesjonalistę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top