Pręty zbrojeniowe – do czego służą? Które z nich wybrać?

Najpopularniejszym rodzajem prętów zbrojeniowych jest stal węglowa, która koroduje łatwiej niż inne materiały. Ze względu na swoją skłonność do rdzewienia, mniej nadaje się do miejsc o dużej wilgotności lub do konstrukcji, które są stale narażone na działanie wody. Innym rodzajem prętów zbrojeniowych jest siatka zgrzewana, która wykonana jest z drutów stalowych ułożonych pod kątem prostym i zgrzewanych elektrycznie na wszystkich skrzyżowaniach. Jest ona przydatna do konstrukcyjnych płyt podłogowych, ścian i nawierzchni drogowych. W konstrukcjach odwadniających, spawana tkanina druciana jest powszechnie stosowana do przepustów skrzynkowych i małych kanałów betonowych.

Stal nierdzewna

Istnieje wiele różnych zastosowań prętów zbrojeniowych ze stali nierdzewnej, ale niektóre aplikacje są bardziej odpowiednie dla tego metalu niż inne. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa zawartość chromu i azotu, tym większą odporność na korozję oferuje. Inne zalety stali zbrojeniowej obejmują wysoką wytrzymałość i niską przenikalność magnetyczną. Jako dodatkowy bonus, stal nierdzewna jest odporna na korozję szczelinową i wżerową. Ponadto jest w stanie wytrzymać wysokie temperatury.

Istnieje wiele rodzajów prętów zbrojeniowych, więc należy określić, który z nich będzie najlepiej pasował do danej aplikacji. Zazwyczaj pręt zbrojeniowy będzie wytłoczony z literami lub cyframi lub kodem, który wskaże rodzaj metalu, którym jest. Najlepiej jest znać rodzaj metalu, który będzie potrzebny od producenta przed zakupem pręta zbrojeniowego. Dodatkowo, pręty zbrojeniowe ze stali nierdzewnej są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach.

Stal węglowa

Stal zbrojeniowa służy do wzmacniania konstrukcji betonowych. Wykonana jest ze stali węglowej, a im wyższa zawartość węgla, tym mocniejsza będzie stal. Istnieją dwa rodzaje prętów zbrojeniowych: pręt zbrojeniowy ze stali zwykłej i pręt zbrojeniowy HYSD. Zwykły stalowy pręt zbrojeniowy jest gładki, o okrągłych przekrojach. Jest łatwy do zginania i cięcia, natomiast pręt zbrojeniowy HYSD ma odkształcenia i żebra na powierzchni, aby zapobiec poślizgowi.

W zależności od zastosowania, istnieją różne gatunki prętów zbrojeniowych. Grade eight jest idealny dla średnich i ciężkich projektów komercyjnych, i może być stosowany w kolumnach, belkach i ścianach morskich. Następny rozmiar w górę jest #9 zbrojenia, który jest nieco grubsze niż poprzednie dwa. #10 zbrojenia nadaje się do obiektów przemysłowych i mostów. Wreszcie, istnieją #18 pręty zbrojeniowe dla budynków, które są wykonane z ciężkiej stali i nadają się do wysokich budynków i mostów.

Spawana tkanina druciana

Spawana tkanina druciana jest produkowana przy użyciu cieńszych drutów i jest dostępna w formie rolki. Jej zaletą jest to, że jest wygodna do wszelkiego rodzaju prac naprawczych i może być stosowana do płaskich płyt konstrukcyjnych, konstrukcji belkowych, dużych płyt podłogowych i skomplikowanych kształtów. Tkanina jest mocna i trwała, a także zapewnia powierzchnię wolną od pęknięć. Aby dowiedzieć się więcej o spawanej tkaninie drucianej, przeczytaj następujące akapity.

Ten rodzaj zbrojenia składa się z wielu drutów, które są spawane razem na wszystkich skrzyżowaniach. Jest on powszechnie stosowany w konstrukcji żelbetowej i jest używany głównie do płyt stropowych, chociaż cięższa tkanina druciana jest również używana do ścian, nawierzchni drogowych, nawierzchni pasów startowych oraz prefabrykatów i skrzynek wylewanych. Zapewnia również okładziny strukturalne dla budynków. Jest łatwa w instalacji i czyni ją szybkim i wydajnym rozwiązaniem dla zbrojenia zbrojeniowego.

Gwintowane pręty zbrojeniowe

Gwintowane pręty zbrojeniowe są produkowane przez walcowanie podgrzanego materiału prętowego przez rolki, aby utworzyć cylindryczny pręt z wystającymi żebrami. Te żebra są często produkowane z gwintami wewnętrznymi i zewnętrznymi, które otrzymują kołnierz, sprzęgło lub nakrętkę. Gwintowane pręty zbrojeniowe są używane do mocowania między kolejnymi kawałkami prętów zbrojeniowych lub do przenoszenia obciążenia w obrębie prefabrykowanego betonowego elementu konstrukcyjnego.

Gwintowane pręty zbrojeniowe są powszechnie stosowane w budownictwie, w tym w konstrukcjach znaków, wieżach wiatrowych i stalowych kratowych wieżach transmisyjnych. Jest to przydatny sposób zabezpieczenia konstrukcji metalowych, takich jak mosty i wieże komórkowe, do fundamentów zbrojeniowych. Może być również stosowany jako śruba do innych celów, takich jak w operacjach górniczych.

Istnieją dwa główne rodzaje gwintowanych prętów zbrojeniowych: gwintowany pręt zbrojeniowy i niegwintowany pręt zbrojeniowy. Gwintowane pręty zbrojeniowe, z drugiej strony, ma dodatkową korzyść. Jest on używany do większych prętów średnicy, i nici, które są UNC zrobić koordynację łatwiejsze. Gwintowane pręty zbrojeniowe mają podobne zalety, ale główną różnicą między nimi jest skok i kąt gwintu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top