Do czego służy folia paroizolacyjna podczas budowy domu?

Ten artykuł będzie obejmować co bariera pary jest i co należy szukać przy zakupie jednego. Omówi również różne rodzaje barier parowych, w tym barierę parową klasy I. Jeśli planujesz budowę domu, mądrze jest wybrać barierę, która chroni dom przed toksynami, takimi jak pleśń i grzyby. Materiał ten jest wykonany z polietylenu i aluminium i pokryje około 1000 stóp kwadratowych.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z jpbudowa.pl

folia paroizolacyjna

Używanie taśmy paroizolacyjnej jest jedną z najczęstszych praktyk zapewniających jakość powietrza wewnętrznego w Twoim domu. Jest to ważne, ponieważ pleśń może powodować problemy z oddychaniem, stany zapalne i alergie. Dlatego ważne jest, aby wybrać taśmy bariery parowej, które są puste od toksyn. Taśmy paroizolacyjne dostępne są w szerokim zakresie cen i jakości. Te najskuteczniejsze powinny zapewniać długotrwałą przyczepność, niską przepuszczalność oraz ochronę przed promieniowaniem UV.

Wyróżnia się dwa rodzaje folii paroizolacyjnej: typ 1 i typ 2. Folia paroizolacyjna to elastyczny materiał, który zapobiega przeciekaniu pary wodnej przez ścianę lub okno. Charakteryzuje się niską przepuszczalnością 15 ng/Pa i jest stosowana tam, gdzie okładziny nie pozwalają na wystarczające osuszenie od strony zewnętrznej. Typ 2 jest podstawową barierą parową dla zwykłych warunków.

Folia paroizolacyjna jest integralną częścią systemu izolacji domu. Konwencjonalna izolacja z włókna szklanego może nasycić się wilgocią, tworząc pożywkę dla pleśni i grzybów. Aby uniknąć tego problemu, można użyć arkusza polietylenowego, ale jego jakość może być wątpliwa, ponieważ jest on poddawany recyklingowi i może zawierać zanieczyszczenia. Przy niewłaściwym użyciu folia paroizolacyjna może nawet prowadzić do problemów z pleśnią.

vapor diffusion retarder

Filmy paroizolacyjne służą do zapobiegania ucieczce wilgoci z domu. Są one instalowane w trakcie budowy i przy prawidłowym montażu są bardzo skuteczne. Otwartość folii różni się w zależności od materiału użytego do izolacji. Naturalne materiały, takie jak drewno i kamień, są bardziej odporne na dyfuzję niż wełna mineralna. Również farby z połyskiem są lepsze w zapobieganiu ucieczce wilgoci z domu.

Większość materiałów budowlanych nie może całkowicie zatrzymać dyfuzji pary wodnej. Dlatego najnowszy trend w nauce budowlanej odnosi się do tych materiałów jako opóźniaczy pary. Materiały te spowalniają ruch pary wodnej ze względu na ich niską przepuszczalność, czyli low-perm. Większość typowych kodów budowlanych uważa materiał za opóźniacz pary, jeśli jego wskaźnik perm wynosi 1,0 lub mniej. Ale są też inne opcje.

Większość projektów renowacji domów wykorzystuje impregnowany asfaltem papier filcowy lub izolację pokrytą folią. Chociaż oferują one skuteczny sposób na zwiększenie tempa odparowywania wilgoci, produkty te nie są najbardziej wydajne na rynku. W klimacie o średniej temperaturze powyżej 65 stopni zaleca się stosowanie ciągłego opóźniacza pary wodnej. Ponadto zaleca się stosowanie opóźniaczy z folii plastikowej na ścianach rozebranych do gołej ramy.

Klasa I paroizolacji

Paroizolacja jest zwykle wykonana z cienkiej folii, która opóźnia lub zapobiega parowaniu wody. Jej wydajność jest mierzona przez jej przepuszczalność dla pary wodnej. Przepuszczalność ta jest mierzona w nanogramach pary wodnej na metr kwadratowy na godzinę lub na Pascala. Istnieją dwie klasy barier parowych: Typ I i Klasa II. Narodowy Kodeks Budowlany Kanady określa, który typ bariery parowej powinien być stosowany podczas budowy.

Chociaż kontrola pary wodnej jest podstawowym problemem dla domu z izolowanymi ścianami, ważne jest również, aby rozważyć możliwość budynku z odkrytym dachem. Paroizolacje na poddaszu są szczególnie narażone na przecieki, ponieważ mają tendencję do bycia bardziej porowatymi niż ściany zewnętrzne. Nawet jeśli dom ma odpowiednio zaizolowany dach, nieszczelny dach może pozwolić na przedostanie się nadmiernej wilgoci na poddasze, co sprawia, że dom jest mniej wygodny.

Choć bariery parowe są nadal kontrowersyjne, większość władz zgadza się, że mogą być korzystne dla niektórych typów konstrukcji. Chociaż nie mogą być stosowane jako rozwiązanie dla całego domu, bariery parowe są przydatne w niektórych sytuacjach, w tym gdy dom jest zbudowany w wilgotnych warunkach. Ponadto para wodna może przemieszczać się przez szczeliny w ścianach i zostać w nich uwięziona. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top